среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy sztachetki te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Chociaż głazy sztachety te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, trywialnej obróbce a także względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza bądź od razu ociosuje, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy balaski z Winylu na plot i furtę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie głazów na sztacheta z Winylu z Skierniewic na plot i bramę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas przeróżne atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno też siekać na sześciany o symetrycznych konturach, wykorzystywane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych konturów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta PCV z Bychawy wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na balustrady plastykowe na plot i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu a także naszych upodobań kształt kamiennych tafel może być różnorodny – od łamanych, nierównych, aż po prosto przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki a także sztachety z PCV na plot i bramkę ogrodzeniowa konstruuje się z skał wielorakiego zarysu, ułożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród odłamków o nieregularnych konturach, trzeba je trafnie dobierać tzn. tak, iżby kształt każdego następnego integrował się z poprzedzającym. Aby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur szybko niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają też mchem i wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, aby kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий