понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot alias żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków spełniają funkcje ogrodzenia, lecz nierzadko służą także za ozdobę. Przeważnie takie sztacheta z plastiku buduje się w nasłonecznionych miejscach, gdzie prędko wzrastają i mocno się zagęszczają. Mnóstwo powabu maja również takie rosnące ogrodzenia, które prowadza przez cieniste kąciki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek ewentualnie kwiatami konstruują zajmujące wzrok obrazy, a orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer obok takiego płotu uspokaja oraz rozluźnia.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki jakie dominują w skwerze, a także nasze upodobania oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko także ekspansywnie rozkwitają, jednakże chcą tez mnóstwo przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe sztachety plastikowe mogą być nadzwyczaj cienkie, lecz powinno się je regularnie skracać i raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na plot.Jest wiec nad czym się zastanawiać, gdyż takie plot tworzy się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo walorów:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio znosi porę suchą,
•ekspresowo rośnie,
•cyklicznie podcinany ślicznie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek konstruuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią świetnie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony widocznej, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta z plastiku stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий