среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy sztachetki te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Chociaż głazy sztachety te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, trywialnej obróbce a także względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza bądź od razu ociosuje, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy balaski z Winylu na plot i furtę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie głazów na sztacheta z Winylu z Skierniewic na plot i bramę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas przeróżne atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno też siekać na sześciany o symetrycznych konturach, wykorzystywane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych konturów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta PCV z Bychawy wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na balustrady plastykowe na plot i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu a także naszych upodobań kształt kamiennych tafel może być różnorodny – od łamanych, nierównych, aż po prosto przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki a także sztachety z PCV na plot i bramkę ogrodzeniowa konstruuje się z skał wielorakiego zarysu, ułożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród odłamków o nieregularnych konturach, trzeba je trafnie dobierać tzn. tak, iżby kształt każdego następnego integrował się z poprzedzającym. Aby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur szybko niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają też mchem i wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, aby kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot alias żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków spełniają funkcje ogrodzenia, lecz nierzadko służą także za ozdobę. Przeważnie takie sztacheta z plastiku buduje się w nasłonecznionych miejscach, gdzie prędko wzrastają i mocno się zagęszczają. Mnóstwo powabu maja również takie rosnące ogrodzenia, które prowadza przez cieniste kąciki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek ewentualnie kwiatami konstruują zajmujące wzrok obrazy, a orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer obok takiego płotu uspokaja oraz rozluźnia.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki jakie dominują w skwerze, a także nasze upodobania oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko także ekspansywnie rozkwitają, jednakże chcą tez mnóstwo przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe sztachety plastikowe mogą być nadzwyczaj cienkie, lecz powinno się je regularnie skracać i raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na plot.Jest wiec nad czym się zastanawiać, gdyż takie plot tworzy się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo walorów:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio znosi porę suchą,
•ekspresowo rośnie,
•cyklicznie podcinany ślicznie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek konstruuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią świetnie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony widocznej, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta z plastiku stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie trudne.

пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic wyraźnie nie zaznaczy linii trawy ewentualnie kwiatów jak małe żywe plot.

Bardzo duże, bowiem aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, a w przypadku potrzeby zasłania okoliczne budynki a także ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo rodzi orzeszki. Gdy chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie wysokie a przy okazji cienkie to w zacienionym miejscu powinno się je ukształtować z brzostu pospolitego, grabu pospolitego lub klonu. Należy mieć na uwadze także, że gdy rośliny nas przewyższa, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Nic mocno nie zaznaczy projektu trawy ewentualnie kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rabaty często nie mogą dobrze rosnąc w przydzielonych miejscach, niewysokie krzewy potrafią utrzymać zielone bogactwo w wyznaczonym miejscu czy tez osłonią gołe placki ziemi. Dobrze przycięty niewielki żywopłot sam zresztą wystarczy za ozdobę ogrodu. Na zielone ogrodzenia Poznań przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Wiosna jedynie ogrodzenia Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w mrocznych katach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast przystrajają je zgrabne jabłuszka, które wolno wykorzystać na przetwory.

Niewysokie względnie wysokie zielone ploty wolno pozyskać z odmian iglastych.

Niestety, drzewa z tej grupy mogą być o wiele bardziej kosztowne aniżeli gatunki liściaste. Z nich najlepiej znosi miejsce zacienione cis zwyczajny. Często szeroko się rozrasta a także trzeba go obcinać, ale jego kategorię Cis wolno odłożyć sam jeden.Powinien się błyskawicznie kiełkował natomiast uchroni filarowy kształt.

Jeżeli wasz zakątek jest nader zacieniony, powinno się aby żywy ostrokół rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektórego spośród cienioznośnych modelów maja przemiany o złotawych albo pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr tuzinkowy Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są w największym stopniu jaskrawego w słońcu, mimo to nawet w śladzie listowie pozostają dość jasne, bez mała oświetlone promieniami.